portál uživatelů
softwarů Autodesk

OFIS: Basket apartments v Paříži

Strojírenství

místo: 19. okrsek, Paříž, Francieklient: Regie Immobiliere de la Ville de Paris?architekt: OFISna projektu pracovali: Rok Oman, Spela Videcnik ?Robert Janez, Janez Martincic, Andrej Gregoric, Janja de…

OFIS: Basket apartments v Paříži

místo: 19. okrsek, Paříž, Francie
klient: Regie Immobiliere de la Ville de Paris?

architekt: OFIS
na projektu pracovali:
Rok Oman, Spela Videcnik ?Robert Janez, Janez Martincic, Andrej Gregoric, Janja del Linz, Louis Geiswiller,  Hyunggyu Kim,  Chaewan Shin, Jaehyun Kim, Erin Durno,  Javier Carrera, Giuliana Fimmano, Jolien Maes, Lin Wei
stavební řešení: Integrale 4; Bruno Person
strojní & elektro řešení, trvalá udrčitelnost:
Cabinet MTC; Cyril Ganvert?

vyzvaná soutěž: 2008
začátek stavby: 2009
dokončení: 2012
locha pozemku: 1981 m2
velikost garsonek: 35 m2
zastavěná plocha: 931 m2
hrubá podlažní plocha: 8500 m2
upravený terén 1050 m2
výška budovy: 29,20 m maximálně
stavební náklady: 17,5 mil. €
?materiály: beton, sklo, kov, omítka, stratifikované dřevěné panely, tahokov
foto: Tomaz Gregoric, archiv autorů

Slovinští architekti ze studia  OFIS nedávno dokončili novostavbu Basket Apartments – studentských kolejí v Paříži. Na úzké parcele (11×200 m) postavili u Parc de la Villette desetipodlažní budovu, v níž je kromě 192 studentských garsonek také v suterénu technické zázemí a obslužné plochy a veřejné funkce v přízemí. Modulová stavba má konstrukci z betonu a oceli. Na východní fasádě jsou balkony v podobě křivě nad sebou naskládaných krabic obloženy stratifikovanými dřevěnými panely, které stíní okna obytných jednotek. Při západní fasádě jsou exteriérová schodiště a chodby, kryté zvlněným polygonálním tahokovem. Transparentní fasáda poskytuje nezbytnou ochranu venkovním chodbám, ale také umožňuje obyvatelům pozorovat přilehlé fotbalové hřiště.
Konstrukce byla navržena se zvláštním zřetelem k izolaci a větrání, návrh mohl dobře využít orientaci budovy k dosažení bohatého denního osvětlení a k řízení tepelných zisků. Chodby snižují potřebu umělého osvětlení a aklimatizace hmot. Byty jsou vyhřívány částečně díky rekuperaci, na střeše je 300 m2 fotovoltaických panelů a kolektory pro sběr vody k zavlažování zahrad.

Článek je převzat z webu stavbaweb.cz