portál uživatelů
softwarů Autodesk

Komunikační model pro CAD-software

Komunikační model pro CAD-software V rámci programu Autodesk Academia GRANT 2004 byl přijat grantový návrh Komunikační model pro CAD-software, založený na internetových technologiích, řešitelem j…

Komunikační model pro CAD-software

Komunikační model pro CAD-software

V rámci programu Autodesk Academia GRANT 2004 byl přijat grantový návrh Komunikační model pro CAD-software, založený na internetových technologiích, řešitelem je pan Martin Ota z FEL ČVUT v Praze.

Jedná o výzkum zaměřený na integraci softwaru ve výrobních podnicích. Cílem je nalezení komunikačního modelu pro operativní komunikaci mezi systémy typu CAx (zejména CAD, CAM, CAE), vč. spjatých systémů (jako např. PDM).

Hlavním přínosem by měla být možnost automatizované výměny dat mezi systémy. To by mělo v praktické rovině především oprostit uživatele od provádění velkého množství neproduktivních konverzí, exportů a importů dat. Navrhovaný model navazuje na principy známé z CIM a samozřejmě respektuje existenci standardu ISO 10303, známého jako STEP.

V současné chvíli je navrhována komunikační strategie, založená na internetových technologiích, konkrétně TCP/IP a tzv. webových službách(XML Web Services). Velká část experimentální fáze je realizována pomocí produktů firmy Autodesk, konkrétně AutoCAD, Mechanical Desktop a Inventor.

Výstupem projektu bude definice komunikačního modelu, který dovolí CAx-systémy propojovat stavebnicovým způsobem, prostřednictvím existujících mechanizmů. Velký důraz je kladen na ekonomičnost nasazení. To znamená, že implementace modelu nevyžaduje žádné zásadní změny v počítačové infrastruktuře podniku. Dílčí systémy dokonce mohou být komunikačním modelem propojovány postupně.

Navrhovaný model, jakož i výsledky experimentů s programy Autodesku, bude publikován na vybraných mezinárodních konferencích. Těžiště uvedeného Autodesk Academia grantu tkví v podpoře experimentální fáze. Nezanedbatelným přínosem podpory projektu je i možnost zapojení širšího spektra studentů do experimentální fáze, kteří se tak setkají s řešením aktuálních problémů prostřednictvím moderních technologií a přístupů.

Autor:Martin Ota, FEL ČVUT Praha

e-mail:otam@feld.cvut.cz