portál uživatelů
softwarů Autodesk

Propojení rastrových, vektorových a GPS dat, 5. díl

Stavebnictví

Krátce se zobrazí dialogový panel Progress, který indikuje proces zahájení zpracovávání GPS bodů. Potom je následován zprávou o postupu procesu vkládání bodů do výkresu v Autodesk Mapu (viz Obrázek 13…

Propojení rastrových, vektorových a GPS dat, 5. díl

Krátce se zobrazí dialogový panel Progress, který indikuje proces zahájení zpracovávání GPS bodů. Potom je následován zprávou o postupu procesu vkládání bodů do výkresu v Autodesk Mapu (viz Obrázek 13). Jakmile jsou všechny body vloženy, zobrazí se závěrečný dialogový panel informující o úspěšném vykreslení bodů do výkresu v Autodesk Mapu (viz Obrázek 14).

 

Obrázek 13: Dialogový panel Progress zobrazující zprávu o postupu procesu vkládání bodů do výkresu v Autodesk Mapu.

Obrázek 14: Závěrečný dialogový panel informující o úspěšném vykreslení bodů do výkresu v Autodesk Mapu.

16. Klikněte na tlačítko OK. Nyní jsou již všechny body vloženy ve výkrese, o čemž se můžete přesvědčit, když si nazoomujete na správnou oblast mapy (viz Obrázek 15). Pokud chcete získat podrobné informace o konkrétním bodě, který vás zajímá, tak si na něj nazoomujte do detailu (viz Obrázek 16).

 

Obrázek 15: Hybridní vektorově-rastrový výkres, který nyní již osahuje GPS body.

 

Obrázek 16: Podrobné informace o bodu 007 získané nazoomováním na tento bod.

Souhrn:

V tomto tutoriálu jste si zopakovali některé dílčí úkony z předchozích dílů (tedy vkládání vektorů, rastrů a GPS dat do výkresů) a zároveň jste se je naučili kombinovat dohromady a použít je v jediném projektu Autodesk Mapu. Používání GPS technologií pro získávání přesných polohopisných informací se stává stále populárnější, protože přesnost takto vytvořených map se zvyšuje a cena potřebné technologie stále klesá. V tomto tutoriálu byl použit přístroj Garmin GPS Receiver pro získání polohopisných informací (tedy našich bodů) a dále software GPS2CAD pro přenos naměřených bodů z GPS přijímače do Autodesk Mapu, který zároveň sloužil jako nástroj pro vytvoření hybridní mapy (tedy rastrová, vektorová a GPS data v jednom projektu).