portál uživatelů
softwarů Autodesk

Funkce PDM – zachování struktury výrobku – BOM

Využíváním CAD/CAE systémů pro tvorbě či inovaciproduktu je potřeba vzít v úvahu velmi rozsáhlé možnosti těchto designérských nástrojů. Tyto nástrojeumožňují rozsáhlou tvorbu různých variant, kon…

Funkce PDM – zachování struktury výrobku – BOM

Využíváním CAD/CAE systémů pro tvorbě či inovaciproduktu je potřeba vzít v úvahu velmi rozsáhlé možnosti těchto designérských nástrojů. Tyto nástrojeumožňují rozsáhlou tvorbu různých variant, konfigurací jednotlivých dílů,podsestav, montážních celků. Při kompletním řešení správy dat je tedy nutné se soustředit nejen na obrovské množství různorodýchdat, které v procesu vývoje produktu vznikají, ale velmi podstatnou částí je vytvoření přesně definovaného klasifikačního stromu pro jednoznačné určení provázanosti jednotlivých souborů ukládaných do systémů správy dat.

Základní kmenová data výrobku

Jedná se o data, definující produkty a jejich položky,která vznikají v předvýrobních etapách (konstrukce a technologie) a jsou zachycena na konstrukčních výkresech a konstrukčních kusovnícíchvycházejících z 3D CAD modelů a dále data definující způsob výroby – technologii a potřebné výrobní zařízení a pomůcky. Komplexí propojení CAD – TPV – PDMvyžaduje vytvoření a propojení příslušných dat v oblasti TPV, zejména konstrukční, technologické a organizační dokumentace a z nich odvozené normativní základny, určující spotřebu materiálů vyráběných polotovarů, kapacit strojů a zařízení, času práce pracovní síly, energie, nářadí, přípravků apod, kde tyto informace se již mohou získávat i s návazností na ERP systém.

Struktura produktu

 

 

Nejpoužívanějším modelem pro strukturováníkomponent je systém řízení BOM (Bill Of Material), jedná se o tzv. rozpad kusovníku – viz obr.1. Jednotlivé komponenty jsou hierarchicky organizovány a strukturovány již v při tvorbě ve 3D systému a v rámci přenosu dat do PDM systému jsou tyto vazby nejen zachovány ale vztahuje se na ně práce v rámci životního cyklu dokumentu. Na základě struktury vytvořené v BOM je možné tedy jednotlivé komponenty vyhledávat, třídit a zpracovávat. To znamená, že daný výrobek jsme schopni rozložit na jednotlivé části a ke všem jejich částem získat veškeré technické informace – atributy. Struktura produktu a jejich jednotlivých komponentů definuje vztah mezi sestavami, podsestavamidíly a výkresy při plném využití 3D modelu.

V závislosti na 3D modelech a výrobních výkresech v souvislostech s případnými  montážními skupinami nebo celou součástí (výrobkem), jsou jednotlivé položky uspořádané do vzájemných vazeb tzv.konstrukčních kusovníků, resp. strukturovaných kusovníků (tzv. stromová struktura). Pro bezpečné využívání systémů správy dat je potřeba zachování všech obousměrných vazeb definovanýchv době tvorby modelů a výkresů. Je tlak na co nejrozmanitější výrobky a je proto potřeba tvořit různé varianty – variantní kusovníky. Princip konfigurace variant:

  • definování strukturovaného popisu vlastností výrobku pomocí tzv. hodnot atributů (např. typ, povrchová úprava,montáž a další)
  • zpracování strukturovaného popisu jednotlivých sestav a podsestav
  • definování tzv. konfigurovatelného výrobku
  • maximální kusovník popisující veškeré možné technické varianty konfigurovatelného výrobku
  • maximální pracovní postup obsahující veškeré operace potřebné pro zhotovení jednotlivých technických variant konfigurovatelného výrobku

Na základě dat převzatých z konstrukční přípravy výroby je v technologické přípravě výroby zpracována dokumentace pro řízení vlastního technologického procesu, plánování a řízení výroby. Některá data převzatá z CAD systémů jsou modifikována tak, aby byla vhodná pro řízení výroby. Jedná se hlavně o data v konstrukčních kusovnících, kde je modifikovánastruktura, aby odpovídala technologii montáže(montážní struktura výrobků, určena technologickým kusovníkem) a doplněna otechnologické a pomocné materiály, které většinou v konstrukčním kusovníku nejsou zahrnuty.