portál uživatelů
softwarů Autodesk

Autodesk Academia GIS Grant 2003, závěrečná zpráva projektu

Název projektu: GIS OBYTNÉ ZÓNY SLANEC Řešitel: Juraj Furdík, Štefan Gengel Výchozí podklady a zdroje Zdrojovým grafickým podkladem pro projekt GIS obytné zóny Slanec byla urbanistická studie zóny Sla…

Autodesk Academia GIS Grant 2003, závěrečná zpráva projektu

Název projektu: GIS OBYTNÉ ZÓNY SLANEC

Řešitel: Juraj Furdík, Štefan Gengel

Výchozí podklady a zdroje

Zdrojovým grafickým podkladem pro projekt GIS obytné zóny Slanec byla urbanistická studie zóny Slanec – Pekná cesta, z které autoři převzali výkresovou dokumentaci a urbanistickou studii zóny Podhorský pás. Z těchto studií čerpali i další informace zejména z oblasti urbanismu a územního plánování, např. koeficienty podlažnosti, zastavěnosti, index zeleně a zpevněných ploch a pod. Parametry pozemků a objektů byly převzaty z urbanistických studií a databázové položky jsou částečně fiktivní.

Tvorba projektu v programu Autodesk Map

Primární úlohou bylo zpracování digitálních podkladů převzatých z urbanistických studií a jejich přizpůsobení potřebám projektu. Tento krok nebyl realizovaný v celém plánovaném rozsahu, což přineslo určité omezení ve využití nástrojů programu (nebyla použita tvorba topologie). Potom proběhla tvorba databáze, t.j. návrh jednotlivých položek databáze (číslo parcely, výměra, druh pozemku, vlastník, adresa, koeficient zastavěnosti, koeficient podlažnosti, index zeleně, počet vysoké zeleně, index zpevněných ploch, druh objektu, výměra objektu, bazén a počet parkovacích míst) a jejich naplnění údaji, které byly částečně fiktivní (položky vlastník a adresa). Následně autoři realizovali tvorbu pilotního projektu, ve kterém chtěli odladit funkčnost systému. Proběhlo propojení grafické části s databází a byly nadefinované dotazy uložené v seznamu dotazů.

Po čase došlo k zjednodušení grafického podkladu – vypuštění šraf a výplně ploch, které neúměrně zatěžovaly hardware a komplikovaly práci, zejména při výběrech a analýzách. Z toho důvodu byla po zpracování výsledků analýz modifikována grafická znázornění dotyčných prvků a objektů v jednotlivých výstupních souborech. Modifikace spočívala v doplnění nebo změně grafických výrazových prostředků. Tyto soubory byly následně použity jako zdroj pro jednotlivé vrstvy projektu v programu Autodesk MapGuide.

Při tvorbě projektu v Autodesk Mapu nebyly nakonec použity nástroje pro tvorbu topologie zejména kvůli problémům s grafickým podkladem a ještě nezvládnuté aplikaci v praxi. Proto byly jako zdrojové soubory pro Autodesk MapGuide zvoleny modifikované výkresy, které autoři získali pomocí analýz (především pomocí SQL dotazů).

Tvorba projektu v programu Autodesk MapGuide

Po instalaci a vyladění systémových parametrů vytvořili autoři několik verzí projektu. Jako zdroj pro jednotlivé hladiny sloužily výhradně soubory veformátu dwg, jejichž větší část vznikla modifikací výstupů analýz a menší částpochází přímo z výkresu urbanistické studie zóny Slanec – Pekná cesta. Bylo zvoleno jednoduché grafické zobrazení jednotlivých objektů s možností vyběru všech objektů.

 

Tvorba webové stránky

Po výběru finální verze projektu v programu Autodesk MapGuide byla tato verze zapracovaná do www stránky vytvořené pro tento účel. Tvorba proběhla v programu EditPlus. Autoři zatím neuvažují o zveřejnění této aplikace na jejich serveru.