portál uživatelů
softwarů Autodesk

Autodesk Raster Design, 1. díl

Stavebnictví

Autodesk Raster Design je řešení pro práci s nevektorovými grafickými informacemi (tedy rastrovými informacemi) v rodině produktů společnosti Autodesk. Autodesk Raster Design nabízí kompletní soubor n…

Autodesk Raster Design, 1. díl

Autodesk Raster Design je řešení pro práci s nevektorovými grafickými informacemi (tedy rastrovými informacemi) v rodině produktů společnosti Autodesk. Autodesk Raster Design nabízí kompletní soubor nástrojů pro práci s naskenovanými mapami, leteckými snímky, satelitními snímky a dalšími digitálními rastrovými obrázky.

 

Prostřednictvím nástrojů v Autodesk Raster Designu můžete snadno a rychle vkládat, editovat, korelovat, konvertovat a spravovat vaše digitální obrázky bez ohledu na způsob jejich vzniku. V této sérii článků o Autodesk Raster Designu si popíšeme nejčastější úlohy, které při své práci musí řešit profesionálové z oblasti výzkumu zemského povrchu, inženýři z oblasti pozemních staveb, zeměměřiči, inspektoři, ochránci životního prostředí, plánovači a GIS manažeři.

Možnosti využití Autodesk Raster Designu pro mapování, GIS a pozemní stavitelství

Firmy působící v oblastech mapování, GIS a pozemních staveb stojí tváří v tvář novým způsobům práce s rozsáhlými grafickými informacemi, které až tak nespadají pod tradiční oblast působnosti různých CAD systémů. Mezi tyto nové úkoly můžeme zařadit práci se satelitními snímky, práci s velkým množstvím částečně se překrývajících leteckých snímků rozsáhlých území, zpracování historických plánů a map, které zatím existují jen na papíře a samozřejmě začlenění nových (grafických i textových) údajů do těchto materiálů. Tyto úkoly si můžeme rozdělit do čtyř hlavních kategorií:

·import rastrových obrázků

·korelace a přizpůsobení překrývajících se snímků

·editace existujících obrázků

·konverze naskenovaných map.

Řešení těchto úloh může vyžadovat použití několika různých programových řešení nebo mnoho hodin ruční práce. Používání několika různých programových řešení snižuje vlastní produktivitu pracovníků, kteří se musí naučit dobře ovládat několik různých uživatelských prostředí, u nichž navíc dochází v různých periodách k přechodu na novější verze, takže pracovníci musí držet krok se všemi těmito produkty. V neposlední řadě je zde ještě věc, která se musí řešit vždy, když využíváme více různých programových řešení současně: nutnost migrace dat mezi jednotlivými produkty a dokonce i v rámci jednoho produktu nemusí být vždy zajištěna bezproblémová zpětná kompatibilita dat mezi jeho různými verzemi. Pojďme se nyní společně podívat, jak můžete pomocí Autodesk Raster Design dosáhnout zvýšení své výkonnosti, přesnosti a produktivity v každé z uvedených čtyřech kategorií.